کنه زدایی گوسفند|لایوشیپ پاک

کنه زدایی گوسفند|لایوشیپ پاک

توسط admin

اطلاعات دامی

کنه ها موجوداتی بسیار آزاردهنده برای دامداران  و گوسفند زنده و تمام افرادی که در…

کنه ها موجوداتی بسیار آزاردهنده برای دامداران  و گوسفند زنده و تمام افرادی که در این زمینه هستند می باشند، و به عنوان عامل بیماری ها نیز به حساب می آیند. کنه ها حشرات کوچکی می باشند که انگلی شکل هستند و به نوعی به عنوان عامل انتقال بیماری نیز محسوب می شوند. خون موجودات زنده ، غذای این حشرات است.

کنه می تواند در بدن حیوانات زیادی از جمله گوسفندان، سگ ها، گربه ها و … وجود داشته باشد. نقاطی از بدن حیوانات که جریان خونی بالاتری در آنها است مهم ترین قسمت هایی وجود کنه هستند که کنه به این قسمت ها می چسبندو از  آن تغذیه می نمایند.

در این مطلب از لایوشیپ پاک می خواهیم درباره نحوه ساخت حمام ضد کنه برای از بین بردن این موجودات صحبت کنیم، با ما همراه باشید.

روش های کنه زدایی از گله گوسفندان

کنه ها و سایر حشرات موزی به دلیل وجود شرایط مهیا برای زندگی در دامداری ها و مرغداری ها بسیار زیاد وجود دارند. وجود این موجودات باعث ایجاد خسارات فراوان مالی و بهداشتی به دامدار خواهد شد.

کنه نر و ماده پس از مکیدن و خوردن خون شروع به جفت گیری می نمایند. این جفت گیری خود سبب پدید آمدن هزاران تخم جدید این موجود خواهدشد.  این بدان معنا است که در صورت جلوگیری نکردن کنه ها، آنها در مدت زمان کوتاهی می توانند به شدت تکثیر یابند و کار شخص دامدار را با مشکلات بیشتری روبه رو کند. به همین دلیل اواخر ماه شهریور و اوایل مهرماه فصل مناسبی برای این حمام می باشد.

 

گوسفند

نحوه کنه زدایی

یک لوله با دهانه گشاد برای ورود آب به محفظه حمام ضد کنه خود در نظر گرفته و سعی نمایید حمام را به صورت مستطیل شکل و طویل در حدود 8 متر در داخل زمین بسازید،تا گوسفندان زمان لازم را برای قرار گرفتن در آب را داشته باشند. سپس در انتها این مسیر دو عدد رمپ را با شیب ملایم برای ورود و خروج گوسفند زنده قرار دهید.مجرایی نیز برای خروج آب بعد از انجام کار در نظر بگیرید.

تمام بدن گوسفندان را در محفظه حمام قرار دهید. مواظب باشید که گوسفند از آب که با مواد ضدعفونی کننده آغشته است نخورد. می توانید قبل از شروع گوسفند خود را سیراب نمایید.

توصیه می کنیم که گوسفندان خود را در مرحله ای که پشم کم تری دارند حمام دهید، گوسفندان که در بدن آنها زخمی وجود دارد برای اینکه دچار این زخم دچار عفونت نشود بهتر است وارد حمام نکنید و پس از بر طرف شدن زخم این کار را انجام دهید.

اهمیت کنه زدایی گله گوسفند و بز

پاکسازی و شست شوی سالن نگهدای دام ها و ضدعفونی کردن مداوم آن ها باعث می شود که امنیت زیستی دام ها بیشتر شود.  البته توجه داشته باشید که این کار را در روز هایی که دمای هوا پایین می باشد نباید انجام دهید.

در هربار شستشو در حوضچه تعداد مشخصی را در نظر داشته باشید و حتما توجه کنید که تمامی بدن به خصوص سر و گردن حیوان شسته شود.

سخن پایانی

در این مطلب از لایوشیپ پاک درباره اهمین کنه زدایی و ایجاد حمام کنه زدا، صحبت کردیم چنانچه در این زمینه و یا اطلاع از قیمت گوسفند زنده سوالاتی دارید می توانید در قسمت نظرات از ما بپرسید.

 

 

ارسال دیدگاه