رد کردن لینک ها

کنسانتره گوسفند- نکاتی در مورد استفاده درست از آن 

 کنسانتره گوسفند

Sheep concentrate

حتما درجریان این موضوع هستید که برای به درآمد رسیدن از طریق فروش گوسفند زنده باید گوسفندی با ظاهر خوب و سالم داشته باشید که این قضیه مستلزم پرواربندی مناسب و درست است. تا بتوانید نرخ فروش مناسبی برای گوسفند خود داشته باشید.

پرواربندی گوسفند:

تمامی دام‌ها از جلمه گوسفند علاوه بر شرایط مناسب آب و هوایی پرورش، تغذیه از طریق علوفه، گذراندن اتو سیستم درست از زمان تولد و… نیازمند تغذیه مناسب و مکملی برای رشد خوب و مناسب هستند.

یونجه، کاه، جو، ذرت، سویا، کنجاله آفتاب‌گردان، سبوس گندم، خرما، تفاله انگور، ملاس چغندر قند، مکمل های حاوی ویتامین‌ها، مواد معدنی، نمک و …  جز مکمل های غذایی برای گوسفند محسوب می‌شود.

کنسانتره گوسفند چیست:

تهیه تمام مواد گفته شده برای دامدار کار سخت و هزینه برداری است به همین منظوره کارخانه‌های مختلفی محصولی به اسم کنسانتره گوسفند تهیه کرده‌اند. در واقع کنسانتره گوسفند یک ماده غذایی برای تغذیه دام است،که شامل تمامی مواد مورد نیاز برای پرواربندی گوسفندان است که بالای 7 درصد از آن پروتیین و 18 درصد از آن فیبر است.

کنسانتره پلت دامی:

کنسانتره‌ای فرموله شده را ارائه می‌کند که ازنظر فیزیکی وعبور ازسوراخ‌هایی که اصطلاحا “دای” نامیده می‌شود تحت فشار مکانیکی در دستگاه‌های مجهز و مخصوص پلت را عرضه می‌کند.حرارت و فشاربخاری که پلت در مرحله تهیه شدن  ازآن برخوردار می‌گردد بسیاری از عوامل ضدمغذی و باکتری‌ها را نابود می‌کند. این دمای بالا کمک زیادی به هضم مواد اولیه مصرفی می‌کند، بدین ترتیب که حرارت پلت درژلاتینه شدن مواد نشاسته ای( کربوهیدرات‌های غیرالیافی) تاثیرگذاشته و به هضم بیشتر آن در دستگاه گوارش طیور یا شکمبه گاو کمک می‌کند.

خواص کنسانتره گوسفند:

 • بهترین ماده غذایی که مکمل یونجه می باشد.
 • بدون داشتن خرده آهن، شیشه و …
 • دارای مواد غذایی عالی چون پروتئین، فیبر که برای تقویت گوسفندان عالی می‌باشد.
 • کاهش هزینه دامداری
 • افزایش راندمان تولید در کمترین زمان
 • تامین کلیه نیازهای ویتامینی و معدنی گوسفند
 • خوش خوراک بوده و گوسفند با میل آن را مصرف می‌کند
 • بسته‌بندی شده در کیسه 40 کیلوگرمی
 • دارای تاریخ تولید و تاریخ انقضاء

کنسانتره

روش استفاده از کنسانترگوسفند:

توصیه های کنسانتره گوسفند:

بهترین روش تغذیه در سه وعده صبح ساعت 6 ، ظهر ساعت 1 الی 2 و شب ساعت 7 الی 8 است. و از سه ماهگی به بعد باید از کنسانتره استفاده کنید.

مقادیر کنسانتره گوسفند:
 • شروع مقادیر مصرف برای گوسفندهای کوچک جثه (25 تا 35 کیلو) حداکثر 900 گرم کنسانتره در روز است که طی 3 وعده مساوی 300 گرمی به اضافه 100 تا 150 گرم مخلوط کاه و یونجه در اختیار دام قرار می‌گیرد.
 • برای گوسفندهای متوسط جثه (35 تا 55 کیلو) حداکثر 1350 گرم کنسانتره در روز که طی 3 وعده مساوی 450 گرمی به اضافه 250 تا 300 گرم مخلوط کاه و یونجه در اختیار دام قرار می‌گیرد.
 • برای گوسفندهای بزرگ جثه (بالای 60 کیلو) حداکثر 1800 گرم کنسانتره در روز که طی 3 وعده مساوی 600 گرمی به اضافه 450 تا 500 گرم مخلوط کاه و یونجه در اختیار دام قرار می‌گیرد.

چنانچه به هر علت یونجه موجود نبود فقط از کاه گندم به تنهایی استفاده کنید (به یاد داشته باشید که مخلوط یونجه و کاه نتیجه بهتری دارد).     

پس از گذشت مدت زمان 14 روز و عادت‌پذیری شکمبه گوسفندان به این جیره، می‌توانید مقدار مصرف را به ترتیب برای گوسفند کوچک جثه تا 450 گرم کنسانتره در هر وعده، گوسفند متوسط جثه تا 600 گرم کنسانتره در هر وعده و گوسفند بزرگ جثه تا 750 گرم کنسانتره در هر وعده افزایش دهید و به همین نسبت نیز مقادیر مخلوط یونجه خشک و کاه گندم در وعده‌های غذایی را نیز افزایش دهید.

از مجموع جیره بالانس شده بالا روزانه 250 تا 300 گرم افزایش وزن خواهیم داشت که معادل 8 الی 10 کیلوگرم افزایش وزن گوسفند در ماه خواهد بود.

نکات مهم در استفاده از کنسانتره گوسفند

 1. از مصرف هم‌زمان مواد کنسانتره دیگر با این خوراک خودداری گردد.
 2. امکان دسترسی به آب آشامیدنی کافی و بهداشتی در تمام مدتی که از این فرمول تغذیه می‌شود برای گوسفند فراهم باشد.
 3. محل نگهداری کیسه‌های محتوی این خوراک باید کاملا خشک، خنک و دور از نور آفتاب و رطوبت باشد.
 4. در هر وعده به میزان مورد نیاز گوسفندها خوراک کنسانتره در آخورها توزیع شود.

فروش گوسفند و دام زنده

 

به گفتگو بپیوندید

بازگشت به بالای صفحه