معرفی کامل نژاد شال گوسفند زنده|لایوشیپ پاک

معرفی کامل نژاد شال گوسفند زنده|لایوشیپ پاک

توسط admin

اطلاعات دامی

از بهترین و معروف ترین نژادهای گوسفند زنده در میان سایر گوسفندان ایرانی، نژاد شال…

از بهترین و معروف ترین نژادهای گوسفند زنده در میان سایر گوسفندان ایرانی، نژاد شال می باشد. این نژاد دارای ویژگی های بسیار قابل توجهی می باشد که باعث شده است از سایر نژادها متفاوت باشد. از ویژگی های مهم این نژاد گوشت مرغوب و کم چربی می باشد که افراد متخصص در این زمینه، نژاد شال را بسیار خوب میشناسند. در این مطلب از لایوشیپ می خواهیم به معرفی نژاد شال بپردازیم با ما همراه باشید.

گوسفند نژاد شال

از محبوب ترین نژادها در میان گوسفندان، نژاد شال می باشد که دامداران علاقه بسیاری به پرورش و نگهداری آن ها دارند. زیرا سود حاصل از نگهداری این نژاد بسیار عالی و قابل توجه می باشد.افرادی که قصد خریداری گوشت گوسفندی را دارند نیز گوشتی را خریداری میکند که از نژاد شال باشد.

با توجه به این که گوشت گوسفندهای نژاد شال از کیفیت بسیار بالایی برخوردار می باشد، معمولا هدف دامداران از خرید این گوسفند، پرورش آن برای فروش گوشت است. این گوسفندها استعداد بالایی در وزن گیری دارند بنابراین پروار کردن آن ها می تواند سود زیادی برای دامداران داشته باشد. معمولا خریداران نیز که به سراغ خرید گوسفند زنده می روند، ترجیح می دهند از گوسفندهای نژاد شال استفاده کنند که نسبت گوشت به چربی آن، بسیار بالا می باشد.

ویژگی های گوسفند نژاد شال

یکی از مهمترین ویژگی های گوسفند شال، دنبه بزرگ می باشد که شباهت زیادی نیز با گوسفندان نژاد مغانی دارد. معمولا پیشانی این گوسفندان دارای یک لکه بزرگ سفید است که تا انتهای سر نیز کشیده شده و همچنین پاها و سر این گوسفندان نیز مو و پشم چندانی ندارد. گوش های آن ها نیز عموما به سمت پایین آویزان است.

سر این گوسفندان معمولا کشیده و تا حدی دارای برآمدگی می باشد. به جز گوسفند، قوچ شال و میش شال نیز وجود دارند که آن ها نیز معمولا این خصوصیات ظاهری را دارا می باشند. قوچ ها و میش های این نژاد، همواره بدون شاخ هستند. علاوه بر این، گوسفندان شال در بدو تولد رنگی تیره نزدیک به سیاه دارند. رنگ آن ها کم کم در زمان رشد تغییر کرده و به رنگ های روشن تر تبدیل خواهد شد.

وزن گوسفندان شال

همانگونه که گفته شد هدف اصلی از پرورش گوسفند نژاد شال استفاده از گوشت آن ها می باشد ولی از سایر گوسفندان برای مصارفی همچون شیر و تولید سایر محصولات لبنی مورد استفاده قرار می گیرند. این گوسفندان دارای وزن بیشتری نسبت به سایر نژادها می باشند؛ به گونه ای که بره نژاد شال وزنی حدود ۵ کیلوگرم دارند و گوسفن بالغ این نژاد وزنی حدود ۶۵ کیلوگرم دارد.

نژاد شال بهتر است یا افشار

نژاد شال و افشار هر دو گوسفندانی گوشتی و با بازدهی بالا می باشند. هر دو این گوسفندها می توانند از نظر فروش فرآورده های گوشتی، بسیار پر سود باشند. تفاوت های مختلفی البته بین این دو نژاد وجود دارد که باعث می شود هر کدام به آب و هوای خاصی وابستگی داشته باشند. اگر در مناطق سردسیر زندگی می کنید، گوسفندان نژاد افشار برای شما گزینه بهتری می باشند اما گوسفندهای شال در مناطق گرمسیری بازدهی بیشتری دارند.

سخن پایانی

در این مطلب از لایوشیپ درباره یکی از بهترین نژادهای گوسفندان زنده صحبت کردیم این نژاد که به نام نژاد شال شناخته می شود؛ اگر درباره آن سوالاتی دارید می توانید از طریق سایت و ازقسمت نظرات سوالات خود را بپرسید و یا می توانید از طریق شماره های ثبت شده در سایت با ما تماس بگیرید و پاسخ خود را دریافت نمایید.

منبع: قیمت گوسفند زنده

 

ارسال دیدگاه