گوسفند نژاد سرخسی و گوسفند طالشی چه ویژگی هایی دارند؟

گوسفند نژاد سرخسی و گوسفند طالشی چه ویژگی هایی دارند؟

توسط admin | 8 تیر 1399

دسته‌بندی نشده

گوسفند زنده نژاد سرخسی چه ویژگی هایی دارد؟ گوسفند نژاد طالشی با چه مشخصاتی شناخته…

گوسفند زنده نژاد سرخسی چه ویژگی هایی دارد؟ گوسفند نژاد طالشی با چه مشخصاتی شناخته می شود؟ برای پاسخ به این سوال ها ما را تا پایان همراه ما باشید و اطلاعات کاملی را دریافت نمایید.

گوسفند نژاد سرخسی

گوسفند زنده قره گل سرخسی که به گوسفند سرخسی معروف می باشد. نژادهای آن براساس نوع پوست و گوشت تقسیم بندی می شوند. اغلب رنگ آن ها در هنگام تولد سیاه بوده ولی در هنگام بلوغ به خاکستری تغییر پیدا می کند، در ناحیه سرخس و مشهد رنگ بیشتر دام های زنده تازه متولد شده کاملا سیاه است.

بعد از یک سالگی به جز ناحیه سر و گردن، تمامی اندام ها مشکی باقی خواهند ماند. ناحیه سر و گردن تا رسیدن به سن بلوغ خاکستری رنگ می باشند.

بعد از آن تمامی بدن به این رنگ تغییر می یابد. گوسفندان زنده قره گل تنوع رنگ زیادی دارند، طیف رنگی آن ها شامل: سفید، خاکستری، قهوه ای روشن تا تیره است.

خصوصیات ظاهری

همان طور که می دانیم کیفیت پوست دام های زنده نژاد قره گل سرخسی بسیار متنوع است. و آن ها را بر اساس میزان حالت موها، نوع رنگ، مقدار براقی تقسیم بندی می شوند.

 

از ماه چهارم بارداری، موهای پوست در جنین اشکار شده و رشد آن تا روز آخر زایمان ادامه می یابد. باید بدانید هر چقدر بره ها در سنین پایین تری ذبح شوند، درخشندگی و مرغوبیت پوستی بیشتری خواهند داشت. ارزش پوستی با افزایش سن دام ها کاهش پیدا می کند، به عنوان مثال: 4 هفته بعد از تولد پوست از ارزش خواهد افتاد.

پراکندگی گوسفند نژاد سرخسی

معمولا در ایران، دام های قره سرخی بیشتر در مناطقی چون: سرخس، خراسان، فارس، قم و ورامین پرورش می یابند. جمعیت این نژاد تقریبا 300000 راس می باشد. و به خاطر مرغوبیت پوستی از سایر نژادهای دیگر شهرت بیشتر و برتری دارند.

گوسفندان قره گل دم دار

 

این گوسفندان دارای دم هستند و به خاطر قرار گرفتن شکل چربی در اطراف ناحیه پشتی حجیم دیده می شوند. شکافی در دم وجود ندارد. سر این نژاد از دام های زنده، متوسط و کشیده می باشد.

ناحیه پیشانی برامده بوده، مجراهای بینی تنگ و غضروف های داخلی بینی خمیدگی بیشتری خواهند داشت. این حیوانات در مناطق گرم قادرند برای مدت بسیاری زندگی کنند. مقاوت بالای این گونه گوسفندان در برابر شرایط سخت نسبت به سایر دام ها بسیار زیاد می باشد.

اندازه گوش‌ها حدود ۱۵ سانتی متر می باشد و وجود شاخ در قوچ‌ها و برجستگی های بینی از ویژگی های این گوسفندان می باشد.

گوسفند طالشی

نوع نژاد گوسفندان طالشی، گوشتی می باشد و رنگ آن ها از طیف سفید تا نخودی متغیر می باشد. بخشی از بدن چون: قسمتی از ناحیه صورت و انتهای دست و پا دارای لکه های قهواه ای روشن تا تیره می باشد.

در ناحیه طالش گیلان، این گونه دام ها پرورش بیشتری می یابد. محل زندگی اغلب این دام های زنده، از جنوب طالش تا آستارا و ارتفاعات حیران و دهات کوهستانی متغیر می باشد. جثه آن ها بزرگ ولی دنبه آن ها کوچک می باشد. ممکن است دورگه زایی در گوسفندان طالشی مرسوم باشد.

سخن پایانی

در این مطلب درباره گوسفندان نژاد طالشی و سرخسی صحبت کردیم، چنانچه در این زمنیه سوالاتی دارید می توانید از طریق قسمت نظرات با ما در میان بگذارید، و یا با شماره های ثبت شده در سایت با ما در تماس باشید.

 

ارسال دیدگاه