آشنایی با نژاد گوسفند رامبویه

آشنایی با نژاد گوسفند رامبویه

توسط admin

اطلاعات دامی

یکی از انواع نژادهای گوسفند، گوسفند نژاد رامبویه  یکی از نژادهای گوسفند مرینوس می باشد…

یکی از انواع نژادهای گوسفند، گوسفند نژاد رامبویه  یکی از نژادهای گوسفند مرینوس می باشد و در دسته ریز پشم است. نژاد رامبویه بومی کشور فرانسه می باشد و از نژادهای گوشتی است، از ویژگی های این نژاد تولید گوشت بالا و تولید پشم زیاد است.با ادامه مطلب همراه ما باشید تا از ویژگی های اصلی این نژاد از گوسفندان اطلاعات بیشتری را کسب نمایید .

مقدمه

برخی گوسفند نژاد رامبویه را با نام های مرینوس فرانسوی و مرینوس رامبویه می شناسند که در واقع از نژادهای مرینوس اسپانیایی می باشد و در کشور فرانسه پرورش داده می شود. طی سالهای اخیر بیشتر از نیمی از گوسفندان آمریکا از این نژاد بوجد آمده اند.

خصوصیات ظاهری

 

این نژاد از گوسفندان در رنگ های مختلفی می باشد ولی بیشتر در رنگ سفید است و شکلی منحنی و لوکی دارند. لاشه این گوسفندان گوشتی می باشد و از نظر کیفیت از سایر نژادهای گوسفندان گوشتی پایین می باشند، و دارای جثه درشت و شاخ دار هستند. میش این نژاد به عنوان بزرگ‌ترین و قوی‌ترین میش ریزپشم شناخته میشود که معمولا فاقد شاخ می باشد، از این میش ها به دلیل ویژگی های مهمی که دارند باری تولید بره های دو رگه اصلاح یافته استفاده می نمایند.

خصوصیات وزنی

وزن میش های این نژاد بین 150 تا 200 پوند و وزن قوچ های آن 250 تا 300 پوند می باشد، این قوج ها دارای شاخ هایی کهربایی رنگ، باز، کلفت، و همچنین مارپیچ می باشد.

 

تولید پشم در نژاد رامبویه

همانطور که گفتیم رامبویه یکی از نژاد پشم ریز است که به دلیل کیفیت و ظرافت بسیار بالای پشم آن شهرت جهانی دارد. پشم این نژاد دارای طولی در حدود دو تا چهار اینچ (۵-۱۰ سانتیمتر) بوده و قطر فیبر آن نیز حدودا ۱۸،۵ به ۲۴،۵ میکرون است. رشد سالیانه پشم این گوسفندان حدودا ۹٫۸ سانتیمترمی باشد.

ویژگی های مطلوب گوسفند رامبویه

گوسفندان رامبویه که یکی از گوسفندان نژاد مرینوس اسپانیایی است جثه ای درشت و بسیار قوی دارد و همین ویژگی موجب شده که بتواند با شرایط سخت و آب و هواهای مختلف سازگاری و تطابق داشته باشد. این نژاد را می توان در موقعیت های اقلیمی مختلف پرورش داد و از تولید گوشت و پشم آن سود زیادی کسب نمود. گوسفند رامبویه یک گوسفند دو منظوره است که هم برای تولید گوشت و هم برای تولید پشم  در برخی از کشورها پرورش داده می شود.

گوسفند نژاد دبویلت

گوسفند نژاد دبویلت (Debouillet) نخستین بار در کشور آمریکا از تلاقی دو نژاد مرینوس و رامبویه بوجود آمده است و توسعه نژاد آنها در نیومکزیکو دنبال شد که از نظر تولید پشم مانند گوسفند رامبویه مشهور است. گوسفندان برای زندگی در دامنه های غربی آمریکا بسیار مناسب هستند. گوسفند دبویلت جثه ای متوسط داشته و دارای بدنی زاویه دار است. این نژاد معمولا سفید رنگ بوده و پشم آن بلند و نرم است. پشم این نژاد نیز ارزشمند بوده و به همین دلیل برای تولید پشم نیز پرورش داده میشود. قوچ نژاد دبویلت شاخ دار و میش آن فاقد شاخ است.

برای اطلاع از قیمت گوسفند زنده می توانید با لایو شیپ پاک در تماس باشید.

منبع: قیمت گوسفند زنده

 

 

 

ارسال دیدگاه