مدیریت صحیح گوساله های شیری|لایوشیپ پاک

مدیریت صحیح گوساله های شیری|لایوشیپ پاک

توسط admin | 13 مرداد 1399

اطلاعات عمومی

در این مطلب می خواهیم درباره  مدیریت صحیح گوساله های شیری و گوسفند زنده صحبت…

در این مطلب می خواهیم درباره  مدیریت صحیح گوساله های شیری و گوسفند زنده صحبت کنیم . یکی از دغدغه های افرادی که در پرورش گوساله های شیری هستند این می باشد که پرورش این گوساله ها به خوبی انجام شود و باعث سود های زیادی برایشان شود، به صورت کلی می توان گفت که مدیریت صحیح در زمینه بهداشت و تغذیه دام باعث انجام این سود می شود. عوامل بسیاری همانند عوامل محیطی، فیزیولوژیکی و مدیریتی سلامت گوساله ها را معین می نمایند.

 

بیماری های مختلف گوساله شیری

گوساله های شیری از همان ابتدایتولد تا هنگامی که به یک گوساله پر شیر تبدیل شوند همیشه در معرض بیماری های مختلفی هستند. برای حفظ سلامت گوساله ها در برابر تمام این شرایط باید به تغذیه و بهداشت آن ها فکر جدی نمایند. از مهمترین بیماری هایی که سلامت گوساله ها را بسیار زیاد تهدید می کند بیماری اسهال است.

خطر اسهال در گوساله ها

از دلایل مختلفی که باعث می شود گوساله های شیری به اسهال مبتلا شوند می توانیم به عوامل بیماری زای مختلفی همانندای کولای، سالمونلا، روتاویروس، کرونا ویروس، کوکسیدیا و کریپتوسپوردیا اشاره نماییم. این عوامل در تمام طول عمر، آن ها را تهدید می کنند اما در شرایطی همانندسرمای شدید، تراکم بیش از حد دامها، تغذیه کم و نامناسب و عدم نظافت جایگاه نگهداری باعث بروز این مساله می شود و تشدید می کنند.

گوساله شیری

پیشگیری و درمان

برای جلوگیری از بروز اسهال در این گوساله ها می توانید اقدامات مختلفی را انجام دهید که از مهمترین اقدامات تغذیه مناسب گوساله ها و همچنین نظافت به موقع جایگاه های نگهداری آن ها می باشد. برای درمان اسهال در گوساله ها می توانید از اروهای آماده و یا دست سازه استفاده کنید. این داروها محلول های الکترونیکی هستند که باعث می شود بدن کم آب نشود.

چنانچه گوساله های شیری دچار اسهال شد باید به آن ها شیر ندهید زیرا باعث تشدید شدن این بیماری خواهد شد.. در چنین شرایطی باید مصرف شیر را برای گوساله قطع نمود و تا ۲ روز به آنها محلول الکترولیتی بدهید. برای درمان اسهال در گوساله ها باید روزانه ۳ تا ۴ مرتبه به آنها محلول الکترولیتی (به ازای هر ۴٫۵ کیلو وزن دام ۴۵۰ گرم الکترولیت) داده شود.

بیماری های انگلی در گوساله ها

از بیماری های خطرناک انگلی در گوساله ها می توانیم به کوکسیدو یا عفونت انگلی درون اشاره کنیم، این بیماری خیلی سریع در روده حیوان رشد می نماید و صدمات بسیاری را به آن ها وارد می کند. این بیماری در هفته های ابتدایی بین 3 تا 6 ماه تولد گوساله اتفاق می افتد.

در چنین شرایطی اگر گوساله مبتلا به اسهال باشد بیماریش تشدید خواهد شد و باعث اسهال خونی در آن ها می شود که در نهایت باعث مرگ می شود. چنانچه گوساله از ایمنی بالایی برخوردار باشد مقائمت کافی برای مبارزه با این عوامل بیماری زا را خواهد داشت و خطر ابتلا به این بیماری در آنها بسیار کاهش پیدا می کند.

اهمیت نگهداری از گوساله ها در فصول سرد

در فصول سرد سال و در زمان باد و بوران های شدید گوساله ها بیشتر در معرض رطوبت و بیماری های مختلف قرار دارد. در آب و هوای سرد و مرطوب دام ها به انرژی بیشتری نیاز دارند تا در برابر بیماری ها ایمن باشند. در محیطهای بسته و مرطوب شرایط برای رشد میکروب های مختلف مانند شپش ها، کرم ها و قارچ ها فراهم شده و گوساله ها بیشتر در معرض ابتلا به بیماری های مختلف قرار خواهند گرفت. در این شرایط باید به وضعیت بهداشت گوساله ها بیشتر نظارت داشته و تغذیه بهتر و پر انرژی تری برای آنها فراهم کنیم.

نکات پایانی

در این مطلب به صورت کامل درباره موارد زیر صحبت شد:

  • بیماری های مختلف در گوساله شیری
  • بیماری های انگلی در گوساله ها
  • خطر اسهال در گوساله
  • اهمیت نگهداریاز گوساله ها در فصول سرد سال

چنانچه در این زمینه سوالات بیشتری دارید در بخش نظرها به راحتی با گذاشتن پیام پاسخ خود را در کمترین زمان دریافت کنید و یا می توانید با شماره های ثبت شده در سایت با ما تماس بگیرید و هرگونه سوالی را درباره گوسفند زنده و قیمت آن دارید دارید از ما بپرسید.

منبع: قیمت گوسفند زنده

 

 

 

 

ارسال دیدگاه