رد کردن لینک ها

آشنایی با گوسفند مرینوس

هر دامداری که به پروار نودن گوسفند زنده مشغول است، زمینه مشخصی برای پرورش گوسفندان و دام‌های زنده خود دارند. به عنوان مثال پرروش بعضی گوسفندان برای گوشت آن ها است و گروهی دیگر برای استفاده از شیر گوسفندان است و عده‌ای به دلیل پشم آن ها به  پرورش مشغول هستند.

طبیعی است که گوسفندان مختلف با نژادهای گوناگون برای هرکدام از این نوع پرورش‌ها مناسب هستند.

گوسفند مرینوس نژادی است که به علت داشتن پشم فراوان، دامداران به پراوری آن پرداخته‌اند.

بیوگرافی گوسفند مرینوس:

زادگاه اصلی نژاد مرینوس جنوب غربی اسپانیا است که در قرن دوازدهم یافته شده است و در قرن هجدهم به پرورش آن در کشورهای استرالیا و نیوزلند نیز پرداخته‌اند. گوسفندان مرینوس دارای جثه‌ای کوچکتر از گوسفندان گوشتی هستند اما رشد پشم آن‌ها به قدری زیاد است که پشمی کمتر از قطر ۲۴ میکرو متر ندارند.

از خصوصیات ظاهری این نژاد می‌شود این طور اشاره کرد که دارای پوست چین‌دار هستند، میش مرینوس کاملا بدون شاخ و قوچ نژاد مرینوس شاخ دار یا بدون شاخ است و پشم گوسفند مرینوس پیچ دار و رشد ۴/۶ تا ۶/۷ سانتی متری در سال را دارد.

نژاد مرینوس توانایی چرا در مراتع فقیر را نیز دارد. پشم گرفتن از این نوع گوسفندان سالی یک بار است در غیر این‌صورت رشد بیش از حد پشم مرینوس باعث نابینایی، استرس و گرما می‌شود.

فواید پشم گوسفند مرینوس:

پشم گوسفند مرینوس مانند پنبه، در تنظیم درجه حرارت بدن عالی است. پشم آن توانایی جذب آب تا  1/3 از وزن خود را دارد، اما برخلاف پنبه زمانی که خیس است موجب حفظ گرما نیز می‌شود در نتیجه به استفاده کنندگان برای جلوگیری ازهیپودرمی پس از تمرینات شدید (صعود) و یا حوادث آب و هوا کمک می کند.

این نوع پشم مانند بسیاری از پشم ها، حاوی لانولین(که دارای خواص ضد باکتریایی می باشد) است.
پشم مرینوس با توجه به الیاف ظریف و مقیاس های کوچکتر آن یکی از نرمترین نوع پشم در دسترس است.

میزان پشم تولید شده از گوسفند نژاد مرینوس:

پشم گوسفند مرینوس عالی یا ظریف یا ریز مجعد و نرم است و معمولا ۶۵-۱۰۰ میلی متر در موقع پشم چینی طول دارد. پشم گوسفند مرینوس به طور کلی کمتر از ۲۴ میکرو متر قطر دارد.
نژاد ساکسون مرینوس ۳-۶ کیلوگرم پشم در سال تولید می کند. نژاد peppin رم مرینوس می تواند تا ۱۸ کیلوگرم پشم در سال تولید کند.

انواع پشم گوسفند مرینوس:

  • پشم پهن دارای ۲۳ تا ۲۴٫۵ میکرو متر قطر است.
  • پشم متوسط دارای ۱۹٫۶–۲۲٫۹ میکرومتر است.
  • قطر پشم خوب دارای ۱۸٫۶–۱۹٫۵  میکرومتر قطر است.
  • پشم فوق العاده دارای قطر ۱۵–۱۸٫۵ میکرومتر است.
  • پشم فوق العاده خوب مرینوس که مخصوص ترکیب با الیاف دیگر چون ابریشم و ترمه است دارای قطر ۱۵–۱۸٫۵ میکرومتر است.

منبع: قیمت گوسفند زنده

 

به گفتگو بپیوندید

بازگشت به بالای صفحه