چگونگی واکسیناسیون دام زنده

چگونگی واکسیناسیون دام زنده

توسط admin

اطلاعات دامی

واکسیناسیون کاری بسیار واجب برای جلوگیری از مبتلا شدن گوسفندان زنده و سایر دام ها…

واکسیناسیون کاری بسیار واجب برای جلوگیری از مبتلا شدن گوسفندان زنده و سایر دام ها از بیماری های مختلف می باشد. با توجه با بیمار شدن یکی از دام های زنده گله خطر مسری بودن و ابتلای سایر دام های زنده را بسیار زیاد می نماید. افراد دامپرور برای کاهش احتمال بیماری های دام باید تمام دام های خود را بر طبق یک برنامه زمانی واکسیناسیون نماید، زیرا در صورت بروز بیماری های مختلف کسب و کار دامپروری با خسارات جبران ناپذیری روبرو خواهد شد.

واکسن چیست؟

واکسن میکروب ضغیف شده یا کشته شده یک بیماری می باشد که به عنوان ضد زهر مورد استفاده قرار میگیرد، کار اصلی واکسن تحریک سیستم ایمنی بدن انسان و یا دام زنده می باشد. به همین دلیل مقاومت بدن در هنگام واکسیناسیون بالاتر می رود، در این مطلب درباره واکسیناسیون دام زنده صحبت خواهیم کرد همراه ما باشید.

انواع واکسن ها

  • واکسن زنده : به واکسنی گفته می شود که ساخته شده از میکروب های ضعیف شده یک بیماری است.
  • واکسن کشته : واکسنی می باشد که که از میکروب های کشته شده یک نوع بیماری بدست می آید.

اهمیت واکسیناسیون گوسفند و دام زنده

از مهمترین دلایل اهمیت واکسیناسیون گوسفند و دام زنده می توانیم به مواردی همچون: مقابله با بیماری های واگیر دار، کاهش تلفات دامی، حفظ کیفیت فراورده های دامی اشاره نماییم، به دلایلی که ذکر شد واکسیناسیون دام زنده کاری ضرورری  از برنامه مدیریت و بهداشت در مجتمع های دامپروری می باشد.

واکسیناسیون دام زنده برای دامپروان دو جنبه مثبت دارد که شامل:

  1. مقاوم سازی ، ایمن سازی و جلوگیری ازشیوع بسیاری ازبیماری های دامی
  2. به وجود آمدن سطح ایمنی مناسب برای دام هایی که هنوز متولد نشده اند

واکسیناسیون دام

مهم ترین واکسیناسیون دام ها

1. واکسن تب برفکی

واکسن تب برفکی برای اولین بار باید در چهار ماهگی تزریق گردد و سپس باید 3 الی 4 هفته بعد تکرارشود

2. واکسن بروسلوز ( تب مالت )

یکی از بیماری های شایع در دام ها ، بیماری تب مالت می باشد که واکسن های متفاوتی برای مقابله با آن وجود دارد. برای پیشگیری و جلوگیری از ابتلای گوسفند و بز بالغ به این بیماری از واکسن rev استفاده می شود.

3.واکسن قانقاریا

 این بیماری از دیگر بیماری های کشنده در گوسفندان و بزها است که با واکسیناسیون به موقع می توان از آن پیشگیری کرد.

4. واکسن شاربن
 هر ساله به دام هایی که بیشتر از ۳ ماه سن دارند تزریق خواهد شد.

5. واکسن آبله 

حدود شش ماه تا یکسال ایمنی ایجاد می کند و زیر جلدی تزریق می شود و در هنگام پایان آبستنی نباید مصرف گردد.

واکسیناسیون دام زنده

6. واکسن آگالاکسی

گالاکسی یک بیماری در دام هاست که در آن مفاصل و پستان دام ورم می کند . این بیماری بسیار خطرناک است و در گوسفندان و بزها دیده می شود.

7. واکسن تیلریوز

این بیماری با واکسیناسیون به موقع قابل پیشگیری است . واکسن تیلریوز به میزان 1 سی سی و به صورت زیر جلدی در فصل زمستان تزریق میشود.

چگونگی تزریق واکسن دام زنده

در هنگام تزریق واکسن به گوسفند و دام زنده باید به محل مناسب برای تزریق و زمان بندی این کار دقت بسیاری داشته باشید، که زمان مناسب برای تزریق واکسن گوسفند بعد از پشم چینی می باشد.

هنگام واکسیناسیون دام حتما محل واکسینه نمودن را خشک و تمیز کنید و بهتر است که از روش تزریقی زیر پوستی  استفاده نمایید تا آسیب کمتری به بافت ماهیچه ای وارد شود. این نکته را نیز در نظر داشته باشید که به دلیل احتمال انتقال باکتری و میکروب ها به بدن دام، هرگز به گوسفند و سایر دام های زنده خیس و آلوده واکسن را تزریق نکنید.

سخن پایانی

در این مطلب از لایوشیپ پاک به طور کامل درباره انواع واکسن های گوسفند زنده و چگونگی واکسیناسیون گوسفند زنده صحبت شد، چنانچه در این زمنیه سوالاتی دارید می توانید از طریق نظرات در پایان همین مطلب از لایوشیپ پاک بپرسید.

 

 

 

 

ارسال دیدگاه