چگونگی چیدن سم در گوسفند زنده

چگونگی چیدن سم در گوسفند زنده

توسط admin

اطلاعات دامی

افرادی که مشغول پروار بندی گوسفند زنده هستند، باید به این نکته توجه کنند که…

افرادی که مشغول پروار بندی گوسفند زنده هستند، باید به این نکته توجه کنند که رسیدگی به نظافت گوسفند همانند سم چینی، پشم چینی بسیار مهم می باشد. در صورت رسیدگی به نظافت،از بسیاری از بیماری ها جلوگیری می نماید. در هنگام بردن گوسفند به صحرا برای چرا، ممکن است سم گوسفند روی جاده های صاف و یا تخته سنگ ها برخورد کرده، چنانچه تراشیده نشود و یا به عباررتی سم چینی نشود ممکن است محلی برای رشد باکتری ها باشد. بنابراین در این مطلب درباره نحوه چیدن سم صحبت خواهیم کرد.

سم چینی گوسفند زنده

رشد بیش از حد سم نیاز سم چیدن دارد. عوامل متعددی مثل تغذیه، نژاد، خصوصیات محل نگهداری و رطوبت خاک بر میزان رشد سم در گوسفندان تاثیر بسیاری دارد، گوسفندانی که  در مناطق مرطوب نگهداری می شوند از بیشتر گوسفندانی که در محل خشک قرار دارند نیاز به مراقبت و چیدن سم دارند.

سم گوسفند زنده

مراقبت از سم گوسفند

مراقبت از سلامت گوسفندان یکی از جنبه های مهم تولید و مدیریت در شغل پرورش دام می باشد. سم گوسفند نیز از این قاعده مستثنی نیست. مبتلا شدن گوسفند به بیماری های سم می تواند تاثیر نامطلوبی برای روند رشد و بهره وری گوسفندان داشته باشد.

اگر در چندین کلمه بخواهیم در مورد اهمیت کوتاه نمودن به موقع سم گوسفند صحبت کنیم باید بگویم که برش سم گوسفند در زمان مناسب سبب کاهش میزان جمع شدن انواع باکتری ها و میکروب ها در زیر سم خواهد شد، همچنین گوسفند و دام ما می توانید بعد از این کار به راحتی راه برود و خطر مبتلا شدن به مشکلات مختلف در این حیوانات کاهش پیدا میکند.

مزایای سم چینی

با برش به موقع سم گوسفند اول اینکه گوسفند سمی صاف دارد و به راحتی می تواند راه برود و در ضمن مانع جمع شدن باکتری های مختلف زیر سم گوسفند خواهد شد.

تمامی چوپانان بعد از سر بریدن گوسفندان و ذبح آنها دوست دارند تجربه برش سم گوسفندان را داشته باشند. کافیست با خواندن مقاله تمامی مراحل را  به راحتی یاد بگیرید.در ابتدا با خرید یک سم چین خوب و بردن گوسفندان در محل مناسب آماده سم چینی گوسفندان می شوید.

س

نحوه چیدن سم گوسفند زنده

برای کوتاه کردن سم ، پای گوسفند را با اطمینان نگه دارید. سم را بررسی کنید و از هر نوع گل و کودی و حتی سنگ های کوچک پاک نمایید .سپس با استفاده از یک قیچی سم چین خیلی با حوصله کار چیدن را شروع نمایید .از قطع تکه های بزرگ سم پرهیز نمایید.

این کار را می توانید تا ظاهر شدن رنگ صورتی در سم گوسفندان ادامه داد و رنگ صورتی به معنای نزدیک شدن به محل خون رسانی در پای گوسفندان است . بهتر است سم میش های باردار چیده نشود زیرا اینکار سبب وارد آمدن استرس به این حیوان خواهد شد.

توجه داشته باشید که بهتر است از یک شخص با تجربه برای اینکار استفاده نمایید؛ زیرا ممکن است در صورت مبتلا بودن گوسفند به بیماری در این ناحیه از بدن سم چینی سبب گسترش بیماری شود . همچنین توصیه می شود حتما با دکتر دامپزشک مشورت کنید.

 

 

 

ارسال دیدگاه