نحوه تزریق صحیح در گوسفند زنده|لایوشیپ پاک

نحوه تزریق صحیح در گوسفند زنده|لایوشیپ پاک

توسط admin | 14 مرداد 1399

اطلاعات دامی

اگر در کار پرورش دام  و گوسفند زنده هستید، هر از چندگاهی سر و کارتان…

اگر در کار پرورش دام  و گوسفند زنده هستید، هر از چندگاهی سر و کارتان به تزریق آمپول یا واکسن خواهد خورد. با این که بهتر است که این کارها را به متخصصان و یا دامپزشکان بسپارید تا تزریق دام های شما را با بهترین وجه انجام دهند. اما گاهی نیز ممکن است که موقعیت های اضطراری پیش بیاید که لازم باشد خودتان دست به کار شوید و تزریق دام خود را انجام دهید. همان طور که می دانید روش های تزریق دام بسیار متفاوت هستند؛ بنابراین در این مقاله به آموزش تزریقات دام می پردازیم پیشنهاد میکنیم تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

 

روش های تزریق در دام

بیماری های مختلفی می تواند گریبان گیر دام شما شود که برای پیشگیری و یا درمان آن ها باید از تزریق و یا خوراندن داروهای مختلف استفاده نمایید. البته دقت داشته باشید که حتما همه این کارها زیر نظر متخصصین دام انجام شود. اما به طور کلی اگر آمپول زدن به گوسفندان خود را بلد باشید، می توانید تا حد زیادی از مرگ و میر آن ها در اثر بیماری های گوناگون جلوگیری کنید. در ادامه روش های تزریق دام را به طور کامل بررسی خواهیم کرد.

تزریق رگی دام

تزریق رگی دام از مهمترین روش های تزریق دام ها می باشد که باید حتما توسط یک دامپزشک و یا فرد خبره انجام شود. اگر تزریق رگی را به صورت اشتباه انجام دهید، می توانید باعث ایجاد آسیب های غیرقابل برگشت در دام خود شوید.

دقت کنید که همه داروها را نمی توانید به داخل رگ تزریق کنید. برای کسب اطمینان، حتما نوشته های روی بسته دارو را بخوانید. باید روی آن عبارت “مخصوص تزریق داخل رگی” نوشته شده باشد. معمولا این تزریق ها در داخل سیاهرگ دام انجام می شود. برای این منظور از سیاهرگ وداج و دمی استفاده نمایید. اگر نتوانستید تزریق را از این نواحی انجام دهید، رگ شیری را برای تزریق انتخاب کنید.

 

تزریق زیرپوست دام

برخی از داروها باید صرفا به صورت زیرپوستی تزریق شوند. بنابراین قبل از انجام تزریق، به این نکته توجه کنید. بهترین نقاطی که می توانند برای تزریق زیر پوستی استفاده شوند، بالای گردن، کتف و یا روی دنده های دام می باشند. برای این منظور می توانید از سوزن های کوتاه با طول نهایتا 2.5 سانتی متر استفاده کنید.

قبل از تزریق، حتما محل مورد نظر را تمیز و ضد عفونی کنید. سپس پوست را کمی بکشید و تزریق را به صورت مایل با زاویه 45 درجه انجام دهید. اگر می خواهید تزریق مورد نظر را برای یک گوساله با وزنی زیر 135 کیلوگرم انجام دهید؛ می توانید از سوزن 18 و برای سایر گاوها از سوزن 16 استفاده نمایید.

تزریق عضلانی دام

یکی از روش های معمول برای تزریق در دام ها، تزریق عضلانی می باشد که در مقایسه با دیگر روش ها، بسیار ساده است. برای این روش کافی است که دارو را به داخل سرنگ کشیده و هوای آن را کاملا خالی کنید. تزریق عضلانی دام باید به صورت عمودی و کاملا عمیق انجام شود تا مطمئن شوید که سرنگ به عضلات رسیده است.

در این موارد نباید سرنگ به رگ های عضلات وارد شود. برای اطمینان از این موضوع باید دقت کنید که خون وارد سرنگ شما نشود. اگر وارد شد، تزریق را در چند سانتی متر دورتر انجام دهید. برای تزریق عضلانی در گاوها، باید طول سوزن شما حداقل 5 و حداکثر 8 سانتی متر باشد. سر سوزن نیز 18 تا 20 می تواند باش و مشکلی ندارد.

سخن پایانی

خب به پایان مقاله نحوه و روش های تزریق در گوسفند زنده رسیدیم امید واریم مورد استفاده شما کاربران عزیز لایوشیپ پاک قرار گرفته باشد. همچنین می توانید به دیگر مقالات مفید و آموزنده سر بزنید و از قیمت گوسفند زنده اطلاع پیدا کنید.

منبع: قیمت گوسفند زنده

 

ارسال دیدگاه