ویژگی ها و کاربرد پشم گوسفند|لایوشیپ پاک

ویژگی ها و کاربرد پشم گوسفند|لایوشیپ پاک

توسط admin | 24 تیر 1399

اطلاعات دامی

پشم گوسفند زنده از گذشته تا به حال بسیار مورد استفاده بشر برای تامین  لباس…

پشم گوسفند زنده از گذشته تا به حال بسیار مورد استفاده بشر برای تامین  لباس و پوشاک قرار گرفته و به عنوان یک ماده مفید و کاربردی شناخته شده است. پشم گوسفند به دلیل ویژگی های فیزکی و شیمیایی و کاربردی که دارد، همواره مصرف آن در صنعت نساجی مورد استقبال قرار گرفته است.در یک برهه زمانی در غرب بیشتر درآمد حاصله از پرورش یک گوسفند از طریق فروش پشم آن بدست می آمد.در هر کشوری که صنعت پوشاک و نساجی روبه رشدی داشته باشد پشم نیز به قیمت خوبی فروخته خواهد شد.

نژاد گوسفندهای پشمی

انواع مختلفی از نژاد گوسفندی در جهان وجود دارد که هر کدام ویژگی ها و خصوصیات مربوط به خود را دارند و دارای یک نوع پوشش خاص هستند به همین دلیل گوسفندان از نظر نوع پشم به چند دسته پشم ظریف،متوسط،ب لند،پشم آمیخته،پشم قالی تقسیم بندی می شوند.

  • گوسفندان پشم ظریف :

قطر پشم این نوع از گوسفندان بین ۱۷-۲۳ میکرون و طول دسته الیاف آنها بین ۵ تا ۱۰ سانتی متر است.این نوع از گوسفندان پشم ظریف ، بیشتر از نژاد مرینوس هستند . میزان پشم آنها در حدود ۴ کیلوگرم می باشد.

  • گوسفندان پشم متوسط :

پشم این نوع از گوسفندان ضخیم تر و درخشان تر می باشد و راندمان تولیدی بالاتری نیز دارند.

  • گوسفندان پشم ب لند :

گوسفندان پشم ب لند به طور متوسط الیافی بین ۳۶-۵۰ میکرون دارند و طول این الیاف بین ۱۵ تا ۳۷ سانتی متر است.

  • گوسفندان پشم آمیخته :

ظرافت و نازکی پشم این دسته درحدود گوسفندان پشم متوسط است ولی از طول بیشتری برخوردار هستند.

  • گوسفندان پشم قالی :

پشم این دسته ترکیبی از چند نوع الیاف دیگر است . تارپشم حقیقی ،الیاف مدولائی (هتروتیپ)،الیاف کمپ بخش های این دسته را تشکیل می دهند.

ویژگی های پشم گوسفند

جنس پشم گوسفند زنده از پروتئین و کراتین است که در ناخن ها، شاخ ها و لایه های خارجی پوست نیز یافت می شود. الیافی که مورد استفاده انسان ها قرار میگرید به دو دسته طبیعی و مصنوعی تقسیم بندی می شود . الیاف مصنوعی شامل انواع الیاف پلیمری و غیر پلیمری است اما الیاف طبیعی به چند دسته گیاهی (سلولزی)،معدنی (آزبست) و حیوانی تقسیم بندی می شوند.

خواص،ویژگی ها و کاربرد پشم گوسفند و انواع دام ها

کاربرد و خواص پشم بیشتر درصنعت پوشاک و نساجی است ولی از این ماده مفید در صنایع دیگر مانند پارچه بافی و قالی بافی استفاده می شود. علاوه بر این موارد پشم گوسفندان در تهیه انواع نمد،کلاه و پوتین کاربرد فراوانی دارد.

پشم گوسفند دارای خواص ضد باکتری و ضد میکروبی است که مانع رشد کپک ها و باکتری ها می شود این بدان معناست که لباس های پشمی نیازی به شستشوی منظم ندارند و بر خلاف الیاف مصنوعی پس از استفاده مجدد بوی تازگی می هند.

سخن پایانی

لایوشیپ پاک بزرگترین مرکز فروش گوسفند زنده در تهران می باشد که در تمام ساعات شبانه روز آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می باشد، و شما تنها با یک تماس می توانید گوسفند موزد نظر خود را سفارش دهید و آن را در منزل خود تحویل بگیرید.

منبع: قیمت گوسفند زنده

 

 

ارسال دیدگاه