بیماری سیاه زخم در گوسفندان

بیماری سیاه زخم در گوسفندان

توسط admin | 19 مرداد 1399

بیماری ‌های دامی

گوسفندان همانند پستانداران و انسان‌ها در خطر انواع بیماری‌‌های دامی هستند که سیاه زخم یک…

گوسفندان همانند پستانداران و انسان‌ها در خطر انواع بیماری‌‌های دامی هستند که سیاه زخم یک بیماری عفونی نادر، ناشی از باکتری Bacillus anthracis است که گوسفند زنده را تهدید می‌ نماید، این بیماری به طور طبیعی در سراسر جهان در حیوانات اهلی به ویژه گاو، گوسفند، بز، شتر و … رخ می‌دهد. سیاه زخم انسان را نیز درگیر می‌کند.

در دام‌ها از طریق باکتری موجود روی گیاهان انتقال این بیماری رخ می‌دهد. سیاه زخم عمدتا با سپتی سمی حاد ( Acute Septicemia ) با درصد مرگ بالا در گوسفندان رخ می‌دهد و اغلب با لنفادنیت خونریزی دهنده همراه است. منشاء بیماری خاک مناطق آلوده می‌باشد و سال‌هایی که هوا گرم و مرطوب است بیشتر باعث بروز بیماری شاربن در دام‌ها می‌باشد.

انتقال سیاه زخم:

سیاه زخم معمولا به شکل اسپور گسترش می‌یابد. (وقتی باکتری‌ها به غذا نمی‌رسند به فرم اسپور یعنی در حالت خفته قرار می‌گیرند، اسپورها می‌توانند رشد کنند و بیماری را به هنگام ایجاد شرایط بهتر، مانند بدن انسان، ایجاد کنند.)

سه راه انتقال سیاه زخم یاشاربن: 

پوست (پوستی):

در این روش اکثرا هنگامی رخ می‌دهند که افراد محصولات حیوانی آلوده مانند پشم، استخوان، مو و پنهان را لمس می‌کنند. عفونت زمانی اتفاق می‌افتد که باکتری در پوست بریده شده یا خراش وارد شود.

تنفس (ریه):

برخی از عفونت‌های انگلی مزمن رخ می‌دهد زمانی که مردم در اسپور باکتری نفس می‌کشند.

دستگاه گوارش:

برخی از افراد ممکن است از طریق خوردن گوشت آلوده، که به درستی پخته نشده اند، دچار این بیماری شوند. و گوسفندان و حیوانات از طریق خوردن گوشت و لاشه و حیان مبتلا به دچار این بیماری می‌شوند همین طور به هنگام چرا در مراتع آلوده و یا آب و علوفه آلوده،‌ هاگ شاربن وارد دستگاه گوارش شده و در صورت حساس و غیر ایمن بودن دام‌ها موجب بیماری می‌گردد.

علائم بیماری سیاه زخم:

علائم پوستی سیاه زخم:

پوستی شایع‌ترین شکل انتقال شاربن است. عفونت نیاز به یک شکست در پوست دارد. اولین علائم پوستی خارش است  سپس  به صورت جوش یا درد ظاهر می‌شود . گلودرد توسط یک لکه سیاه پوشیده می‌شود. اگر درمان نشود، عفونت می‌تواند به گره های لنفاوی و جریان خون گسترش یابد.

علائم تنفسی سیاه زخم:

علائم اولیه شامل تب، خستگی، اختلال خواب و درد سرفه یا سینه. تب بالا، پالس سریع و تنفس شدید دشوار در دو تا پنج روز ادامه دارد. و در حیوانات درد زیاد و تغییر ناگهانی دمای بدن رخ می‌دهد.

علائم گوارشی سیاه زخم:

علائم اولیه شامل تب، درد شدید شکم، حرکات شل کننده و روده ای، اسهال خونریزی و استفراغ با خون است. دام‌های آبستن ممکن است سقط نمایند و شیر دام‌های شیرده بطور ناگهانی کاهش می‌یابد و ممکن است غیرطبیعی و خون‌آلود باشد. تورم ناحیه گردن و زیر شکم نیز ممکن است مشاهده گردد.

پیشگیری و درمان بیماری سیاه زخم:

چندین آنتی بیوتیک وجود دارد که به طور موفقیت آمیز برای درمان سیاه زخم استفاده می‌شود. درمان در موارد سم زدایی پوستی بسیار موثر است و در صورت تنفسی و  گوارشی زمانی موثر است  که درمان در ابتدای عفونت شروع شود.

درمان بیماری در موارد فوق تقریباً غیرممکن است. اما برای پیشگیری از بیماری در دام‌های اهلی (علف‌خواران) گوسفندان، گوساله و … حداقل یکبار در سال واکسیناسیون همگانی بایستی انجام شود.

منبع: قیمت گوسفند زنده

 

ارسال دیدگاه