اسیدوز در گوسفند زنده و راه درمان آن

اسیدوز در گوسفند زنده و راه درمان آن

توسط admin

اطلاعات دامی

اسیدوز از بیماری های گوسفند زنده می باشد که گاهی باعث مرگ دام می شود.…

اسیدوز از بیماری های گوسفند زنده می باشد که گاهی باعث مرگ دام می شود. از دلایل اصلی این بیماری مصرف بیش از حد دانه ها و غلات می باشد و همچنین به دلیل تغییر یکباره جیره غذایی دام می باشد.

اسیدوز، باعث بیماری آنتروتوکسمی، اسهال و حتی لنگش گوسفند زنده خواهد شد. از این رو با افزایش اطلاعات خود باید نسبت به درمان و خوراندن داروهای ضد اسیدوز به دام اقدام نمایید تا شاهد مرگ ناگهانی گوسفند زنده خود بر اثر این بیماری نباشید.

اسیدوز چیست؟

هر چیزی که ما می‌خوریم مواد زائد آن توسط کلیه به شکل مدفوع و ادرار دفع خواهد شد. کلیه ها با دفع اسیدها و تنظیم کردن میزان ذخایر مایعات بدن، تعادل اسید و باز را با ریه ها انجام خواهد داد. عملا به زبان ساده اگر با خوردن خوراکی ها PH  بدن کاهش یا افزایش یابد کلیه ها و ریه ها وظیفه رساندن PH بدن به حد استاندارد را بر عهده دارند.

بیماری اسیدوز گوسفندان چیست؟

بیماری شایع در گوسفند زنده می باشد که دلیل آن تغییر یکباره جیره غذایی دام است، و با وجود خوردن بیش از حد دانه غلات و بردن بره ها و گوسفندان پیر به مراتع جو و خوردن بیش از حد جو توسط دام زنده،باعث ایجاد بی تحرکی، اسهال، سردی در گوسفند زنده می شود و گاهی نیز باعث مرگ دام خواهد شد.

بیماری اسیدوز در گوسفند زنده

اسیدوز چه خطراتی را به همراه دارد؟

با خوردن مواد غذایی در داخل شکم برخی از میکروب ها وظیفه تجزیه غذا و بیرون دادن گاز غذا را بر عهده دارند از این رو با پرخوری کردن عملا حجم زیادی از غذا وارد شکم شما خواهد شد و باعث کند شدن این فرایند می‌شود.

 1. رژیم غذایی خیلی چرب که کربوهیدرات کمی دارد
 2. اختلال کلیوی
 3. چاقی مرضی
 4. کم‌آبی بدن
 5. مسمومیت متانول یا آسپیرین
 6. دیابت

علائم بیماری اسیدوز در گوسفند زنده

مهمترین علت بروز بیماری اسیدوز در گوسفند تغییر یک باره غذای گوسفند و مصرف بیش از حد دانه ها و غلات می باشد. پس از ورود بره ها به آغل ممکن است به دلیل تغییر یکباره غذای آن ها و خوراندن بیش از حد بیش از حد دانه های غلات به آن ها دچار اسیدوز شوند.

همچنین هنگامی که بره ها به یکباره به مراتع جو برده شوند ممکن است شروع به مصرف بیش از حد جو نمایند که منجر به بیمری اسیدوز می شود.

 1. بی اشتهایی شدید
 2. افسردگی و بی حالی
 3. افزایش ضربان قلب و ضعف عمومی بدن
 4. درد در بخش شکمی که در این حالت گوسفند از شدت درد به شکم خود لگد می زند.
 5. وجود اسهال همراه با موکوس

راه های پیشگیری از این بیماری

 1. تغذیه دام با دانه های غلات در بازه های زمانی تعیین شده و در مقادیر کم
 2. شناخت کامل چراگاه های گوسفند و اطمینان از وجود علوفه مرغوب و آب آشامیدنی سالم به اندازه کافی
 3. ساخت آخور بزرگ برای گوسفندان برای پیشگیری از مریض شدن گوسفند
 4. واکسیناسیون پیش از شروع پرواربندی

بیماری اسیدوز در گوسفند زنده

راه درمان بیماری اسیدوز

 1. تزریق ویتامین B (پارنتروویت) به درون سیاهرگ
 2. برای رفع نفخ گوسفندان به اندازه ی یک لیوان به دام روغن بادام (آراکیس) بدهید.
 3. سرم قندی نمکی را به میزان نیم تا یک لیتر به درون سیاهرگ گوسفند تزریق کنید تا آب از دست رفته گوسفند در اثر اسهال شدید جبران شود.

سخن پایانی

در این مطلب درباره بیماری اسیدوز و تمام راه های درمان و پیشگیری آن صحبت کردیم، چنانچه در این زمینه و یا درباره قیمت گوسفند زنده 99 سوالاتی داشتید می توانید از طریق شماره های ثبت شده در سایت با ما در میان بگذارید.

 

 

 

ارسال دیدگاه